Language:
Dünyanın En Büyük Tavla Odası

Tavla stratejisi ayarlayın

Yazan – Magounakis
Tavla çok eski bir oyundur. Antik Yunanlılar ve Romalılar bu oyunu oynadılar ve Mısır’da, Tavla tahtasının önceli olduğu düşünülen bir tahta, Firavun Tutankamon’un mezarında bulundu.

Uzun tarihi boyunca Tavla birçok farklı isim aldı. Romalılar “Tabulae” (masa), “Tali” (küçük taşlar), “Alea” (zar) veya “Ludus Duodecim Scriptorum” (on iki çizgili oyun) dediler. Makedonya’da Tavlaya “Plakoto”, Fransa’da “Tric Trac” ve İspanya’da “Tables Reales” deniyor.

Tavlada kazanmanın farklı birçok stratejisi vardır. Fakat her oyun çok hızlı olduğu için, rakibinizin hamlelerine göre ayarlama yapmalı ve bazen de hamlelerini “önceden tahmin etmelisiniz”!

Aşağıda bazı değişik oyun stratejileri var:

YARIŞ KONUMU – SALT YARIŞ

“Salt yarış”, oyuncuların birbirleriyle hiçbir temasının bulunmadığı, örneğin rakip ev bölmelerinde bir haneyi engellemediği oyundur. Buradaki amaç, kendi pullarını kendi ev tahtasına olabildiğince hızla taşımak ve önceden toplamaktır. Yeni başlayan biri için bu iyi bir strateji olabilir.

TUTMA OYUNU

Tutma Oyunu bir konum oyunudur, burada rakip ev bölmelerinde bir kapınız (iki veya daha fazla pulun bulunduğu bir hane) vardır. Buradaki amaç, rakibinizin kendi taşlarını evine taşımasını olabildiğince uzun süre engellemektir.

SALDIRI

Saldırıdaki amaç, rakibiniz bir veya daha fazla pulu kırıkken kendi ev bölmenizdeki hanelere kapı alarak rakibinizi oyunun dışında tutmaktır.

ENGELLEME OYUNU

Engelleme Oyunu, rakibinizi sıralı birkaç kapının arkasında bloke ettiğiniz oyundur. Bloğun nihai biçimi “altı kapı kapalı”dır – burada sıralı altı kapı tutulmuştur.

GERİ OYUN

“Geri Oyun”, bir oyunda çok gerideyseniz ve rakibin tahta bölmelerinde bir veya daha fazla kapınız varsa kullanabileceğiniz bir stratejidir. Buradaki fikir, rakip bir açık verene kadar beklemek ve ardından rakibin açık pulunu vurmaktır. Daha sonra rakibinizin “kırık” pullarını oyuna sokmasını önlemek için sıralı kapı, tercihen de rakip ev bölmesinde bir “altı” kapı almanız gerekir.

Tavla
Oynamak için tıklayın

Daha fazla tavla makaleleri:

Tavla
Oynamak için tıklayın