Language:
Dünyanın En Büyük Tavla Odası

Tavla – Kazanma Stratejisi

Yazan – yakirm
Yaygın tavla stratejisi, önce rakip ev hanesindeki pulları kaçmayı ve ardından rakibi kendi ev tahtamızda engellemeyi önerir.

Fakat ben biraz farklı bir strateji önereceğim. Önce, rakibin 6 gibi yüksek sayılar atarak kaçmasını, açık vermek pahasına önlemeye çalışmak daha iyidir. Bu strateji etkilidir, çünkü günümüzde oyuncuların çoğu önce kaçmayı ve sonra diğer tüm ihtiyaçlarını düşünürler.

Rakibin kaçmasını önlediğinizde, rakibiniz bir sorunla karşılaşır ve stratejisini değiştirir. Ardından, açık vermenize yol açsa bile, rakibin ev tahtasından kaçmak için bir yol aramaya başlayabilirsiniz. Rakibiniz, kendisi açık verse bile pullarınızı her ne pahasına olursa olsun vurmayı düşünecektir. Engellenmiş olmanın verdiği stres rakibinizi birçok hata yapmaya sevk edecektir.

Kendi pullarınızı kaçtıktan sonra ve rakibiniz hala sizin bölgenizde sıkışmışken, pullarınızı dikkatle içeri atın. Rakibinizin, muhtemel herhangi bir zar bileşiminde pullarınızı vurmasını engellemeye çalışın (başka alternatif kalmadığı sürece). Pullarınızı alırken, her hanede çift sayıda pul bırakmaya çalışın, çünkü böylece vurulma riskiniz azalır.

Hepimizin bildiği gibi, tavlada her plan işlemez ve bazen zarların kendi planları vardır. Fakat yine bir çözüm vardır.

Rakibinizi, uzakta fakat yine de vurulabilecek bir açık vermek pahasına engellemeye çalıştığınızı varsayalım. Oyun henüz kaybedilmiş değildir. İki defadan fazla vurulduysanız, rakibin ev tahtasında iki kapı almaya çalışın, bu rakibinize vurma şansı yaratmak anlamına gelse bile. Belirli bir noktada, rakibiniz açık vermek zorunda kalacaktır, bu da sizin onun pullarını vurma ve kendi ev tahtanıza geri döndürme şansınızı yükseltecektir ve kendi ev tahtanız zaten güçlü durumdadır.

Yine de tavlanın epey şans içerdiğini unutmayın. Bazen insanlar şanslıdır ve bu durumda ne yapacağınızı bilemezsiniz. Siz şanslıysanız, şansınızdan yararlanmamın en mükemmel yolu budur.

Tavla
Oynamak için tıklayın

Daha fazla tavla makaleleri:

Tavla
Oynamak için tıklayın