Language:
Dünyanın En Büyük Tavla Odası

En iyi Tavla Stratejileri

Yazan – A. Danieli
Tavla, ikisi iç ve ikisi dış ev olarak adlandırılan dört çeyreklik kısma veya bölmeye ayrılmış bir tahta üzerinde oynanan iki kişilik bir oyundur. Her tavla bölmesi sırayla değişen altı siyah ve beyaz “hane”den oluşur. Her oyuncunun siyah veya beyaz on beş pulu ve bir çift zarı vardır.

Milyonlarca hayran yakalamış olan bu oyun tek başına şansa mı dayanır? Pek değil…

Şans elbette önemli bir rol oynamasına rağmen, oyuncuların çeşitli durumlarda rakibi engellemek için sayısız manevra seçeneği vardır. Kazanmak, şansın yanında yeterli planlama da gerektirir.

Aşağıdaki liste, tavlada kullanılan birkaç stratejiyi anlatmaktadır:

Ev Tahtasını Güçlendirmek

Ev tahtasında daha fazla kapı almaya odaklanır. Bu stratejinin iki avantajı vardır. Kendi ev tahtanızda çok sayıda kapı alarak rakibinizin kaçmasını zorlaştırırsınız. İkinci avantaj da, rakibin açıklarını vurduğunuzda, kırık pullarını oyuna sokması zorlaşır, rakip oyuna devam edemez ve size tahtanın kontrolünü tamamen vermiş olur.

Kombinasyon

Kapı alma ve kaçmayı birleştirir veya diğer bir deyişle, kendi ev tahtanızda kapı alırken, rakip ev tahtasındaki iki pulunuzu kaçmayı düşünürsüz.

Cesur Oyun

Açık vererek risk almak ve avantajlı konumlar oluşturmak veya rakibi vurmaya teşvik etmek. Emniyetli oyunun tersine, risk almak, zafere götürebilir, fakat oyunu kaybetmeyi de getirebilir. Temkinli Cesur – Açıkları koruyup, rakibi açıkları vurmaya teşvik etmek.

Kaçmak

Rakibin ev tahtasından kaçmaya odaklanır. İki pulunuz rakibinizin ev tahtasında bulunur. Bunları mümkün olduğu kadar erkenden kaçmak çıkarınızadır, özellikle de rakibiniz kendi ev tahtasında kapı almaya başlıyorsa. Bunu yapmanızı sağlayan iki zar bileşimi 6-5 ve 6-6’dır. Tüm diğer zar bileşimleri, iki pulunuzu açık vermenize yol açar.

Geri Oyun

Rakibin ev tahtasında çok sayıda kapı alarak, kendi pullarını içeri almasını önlemek ve açık vermeye zorlamak.

Emniyetli Oyun

Mümkün olduğu kadar az açık vermeye odaklanır. Bu strateji, tahtada mümkün olduğu kadar çok kapı almaya çalışır ve rakibin kendi pullarınızı vurmasını önler. Bu strateji her zaman avantajlı değildir, çünkü oyunu kazanma fırsatları yaratmaz, rakip ise bu tür fırsatlardan avantaj sağlar. Uzun, yıpratıcı bir oyunun kendi riskleri bulunduğu unutmamalıyız ve şans önemli bir rol oynadığı için, yüksek bir çift zar atışı rakibin bizden kolayca kaçmasını sağlayabilir.

Özet olarak, en iyi tavla stratejisini seçmek için, rakibinizin hamlelerini analiz ederek onun stratejisini bulmalı ve ardından bunun zıddı olan stratejiyi kullanmalısınız.

Zarları unutmayın! Umarız zarlar size çalışır!

Tavla
Oynamak için tıklayın

Daha fazla tavla makaleleri:

Tavla
Oynamak için tıklayın