Language:
Dünyanın En Büyük Tavla Odası

Tavla Stratejileri

Yazan – A. Beckman Tavlada kazanmak için, her oyuncunun size söyleyebileceği gibi, şansa ihtiyacınız vardır, fakat şansınızı doğru stratejiyi seçerek büyük ölçüde artırabilirsiniz.

Stratejinizi oyunun erken bir aşamasında seçmelisiniz, yani ilk zar atışından üçüncü zar atışına kadar, alın veya verin, çünkü gelen zar bileşimine göre mümkün en iyi şekilde oynamalısınız. Oyunda her birinin diğerine göre üstün ve zayıf yanları olan birkaç temel strateji vardır. Bunlardan başlıca iki tanesini seçtim:

Kaçma stratejisi
Bu strateji, blokların2 tahtadaki yayılışına özel dikkat göstermeden pulları kendi evinize1 olabildiğince hızla getirmeyi içerir. En gerideki puldan başlanır ve blok1 güçlendirilmeden en yakına doğru gelinir. Bu strateji, 6-6, 4-4 zar bileşimleriyle başladığınızda çok iyidir, çünkü en gerideki parçaları gereksiz açık vermeden taşıyabilirsiniz. Elbette bu zar bileşimleri gelmeden de bu stratejiyi seçebilirsiniz, fakat vurma riskini düşünerek ilerlediğinizden emin olmalısınız (en fazla bir veya iki pulu açık bırakmak en iyisidir). Bu stratejinin avantajı, rakibiniz bloklar2 yığmakla meşgulken onun bir pulunun üzerinden geçtiğinizde, sizi yakalamak için zamanı kalmaz, yani kazanabilirsiniz. Bunun riski vurulmak ve sonra da rakip blokta sıkışmaktır. Pullarınızın açık kalma (kırılma) riski de vardır ve bu, rakip bloklarla tamamen engellenmenizi getirebilir.

Güçlendirme stratejisi
Bu strateji, bir blok1 güçlendirmek veya rakibinizi yakalamaya ve hapsetmeye hazırlık olarak bir sıra kapı oluşturmaktır, böylece tahtanın geri kalanında istediğiniz gibi oynama serbestliğine kavuşursunuz. Bir sırada 6 blok2 almayı başarırsanız, rakibiniz bunları asla geçemez ve bu kapıları bozana kadar oyunda istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. 1-3, 1-6 ve 1-1 gibi zar bileşimleri bu stratejiyi tercih etmenin klasik bileşimleridir. İdeal durum, dışarıda3 bir veya daha fazla rakip pul varken kendi bloğunuzda1 ilk altı haneyi kapatmaktır. Böylece rakibinizi hareketsiz bırakma şansı daha da yükselebilir. Bu stratejinin dezavantajı, bir rakip pulu vurmayı başaramazsanız, kapı oluşturmak için çok vakit kaybetmiş olursunuz ve sizi çoktan geçmiş olan rakibinizi yakalamaya çalışmak zorunda kalırsınız veya rakibiniz tıkanmışken ve kendi blok1’ini güçlendirmişken, sonra bunu açmak zorunda kalıp, açık vermek zorunda kalabilirsiniz ve durum tersine dönebilir. Yani onun bloğunda1 hapsedilmiş olursunuz. Bu durumdan kaçınmak için daha sonra açık verme olasılığını dikkatle düşünmeniz ve kapı sıranızı açmaya başladıktan hemen sonra pullarınızı buna göre hareket ettirmeniz gerekir.

Elbette bu iki stratejiyi çeşitli derecelerde birleştiren varyasyonlar vardır. Yapılacak en akıllıca şey, rakibinizin seçtiği stratejiyi anlamaya çalışmak ve buna göre karşılık vermektir. Rakibiniz kaçak oynamaya çalışıyorsa, onun kaçış yolunu kapatırken her pulunu yakalamaya çalışmanız gerekir ve rakibiniz sizi sıralı kapılarla durdurmaya çalışırsa, ilerlerken hiçbir pulunuzun vurulma riskine girmemesini sağlamalısınız. Aynı zamanda da rakibinizi kendi sıralı kapılarınızla yakalamaya çalışmalısınız.

    1- Tahtada pullarınızı taşımaya çalıştığınız yer.
    2- Aynı hanede iki veya daha fazla pul demektir, bu durumda pullar vurulamaz.
    3- Vurulan pullar, tahtaya geri girmek için tavla çubuğuna konur.
Tavla
Oynamak için tıklayın

Daha fazla tavla makaleleri:

Tavla
Oynamak için tıklayın