Language:
Dünyanın En Büyük Tavla Odası

Önerilen Tavla taşır

Yazan – R. sade Her Şey Konum Meselesidir

Bir oyunun ortasında kendinizi kaç kez zarları suçlarken buldunuz? Bu tür durumları engellemek için, şans oyunlarının tersine tavla, oyuncunun hesaplı bir stratejiyi adım adım yaratma yeteneği etrafında gelişir.

Doğal eğilim, mümkün olduğu kadar çok kapı almak ve çok az açık vermektir. Doğru mantık budur, fakat buna her ne pahasına olursa olsun yapışmamalısınız. Daha fazla kapı almak ve üstlerine pul eklemek, böylece vurulmayı engellemek, nihai hedefe, yani pullarınızı rakibinizden önce toplama hedefine ulaşma olasılıklarınızı sınırlar.

Kapı, fırsat yaratmak içindir, sadece kapı almak için değil. Çoğu zaman açıklar, ev tahtanızda kaliteli kapılar almanızı sağlar, rakibinizin açıklarını vurma fırsatlarınızı artırır. Klasik örnek, 3-2 veya 1-4 atmaktır, bu zar bileşimleri geçmişte 12/17 şeklinde oynanırdı. Günümüzde, bu hamlenin vurulmayı engellese de, sonraki hamlelerin olasılıklarını büyük ölçüde azalttığı kabul edilmektedir.

Genel olarak, oyunun başlarında daha fazla açık verme cesareti gösterirseniz, oyun ilerledikçe avantajlı hale gelmeniz kolaylaşır. Oyunun başlangıcında, rakibiniz henüz kaliteli kapılar almamıştır ve kendi ev tahtası açıktır. Bu nedenle vurulan pullarınızı oyuna kolayca yeniden sokabilirsiniz, bu sırada da açıklarınızı kendi evinizde kaliteli kapılar almada kullanma şansınız olur.

Zarın oyunun sonucunu belirlemediğini unutmayın. Yaratmış olduğunuz olasılıklar, çok sayıda zar bileşiminden en iyi hamleleri seçmenizi sağlar.

Açık vermedeki risk ile kaliteli kapılar alma fırsatı arasındaki dengeyi kurma yeteneği, oyun boyunca daha güvenli bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Hamlelerinizin arkasındaki özgüveni ve stratejiyi gören rakibiniz, şansını denemekte tereddüt edecektir, bu nedenle oyun sırasında kendi olasılıklarını sınırlayacaktır. Şansınızı arka arkaya denemeye, daha fazla açık vermeye, onun pullarını daha fazla vurmaya ve kaliteli kapılar almaya istekli olduğunuzu anladığında, rakibiniz daha muhafazakar oynayacak ve kendi oyunun gelişimini engelleyecektir.

Tavla
Oynamak için tıklayın

Daha fazla tavla makaleleri:

Tavla
Oynamak için tıklayın