Language:
Dünyanın En Büyük Tavla Odası

Tavla – Şans veya Olasılık?

Yazan – M. Petersen Bazı insanlar Tavlada başarının sadece bir şans meselesi olduğuna inanıyor. Fakat oyuna matematiksel olarak bakarsanız, oyunun büyük bir bölümünün olasılıkları hesaplamaktan oluştuğunu görürsünüz.
Bu yalnız şanssız kalmak demek değildir, fakat bir pulla yalnız kaldıysanız, bu durumda amaç, tahtada rakibinizin ulaşması için en düşük olasılığa sahip konumu bulmaktır.
Örneğin: Sizi vurursam, o hanede açık halde kalmak zorundayım, burada bana 7 sayıyla erişebilirsiniz, çünkü iki zarla en yüksek olasılık 7’dir. Toplam 7’yi, 6-1, 5-2 ve 4-3’le atabilirsiniz.
Benzer şekilde, belirli zar atışlarıyla pullarınızı nasıl taşıyacağınıza ilişkin başka birçok değişmez kural daha vardır. Bunu pratik yaparak veya kütüphaneyi kullanarak yapabilirsiniz; kütüphanede Tavla ve “OYNA65”te servet kazanma olasılığınızı nasıl hesaplayacağınız hakkında birçok kitap bulabilirsiniz.
Elbette oyunlarını sadece şansa dayandıranlardan biri de olabilirsiniz. Çok az kişi bu yoldan başarılı olur. Sıradan insanların çoğu, olasılık hesabını kullanarak kazanır.

Tavla
Oynamak için tıklayın

Daha fazla tavla makaleleri:

Tavla
Oynamak için tıklayın