Language:
Dünyanın En Büyük Tavla Odası

Tavla – Yaygın Hatalar

Yazan – B. Needham 20 yıldan fazladır tavla oynuyorum ve oyuncuların sürekli yaptığı birkaç hata olduğun gördüm. Bunlara ilişkin birkaç düşüncemi sizinle paylaşmak istiyorum. Benim fikrime göre, en başta gelen yaygın hata, pullarınızı çok erkenden çok fazla ileriye taşıyarak oyundan düşürmektir. Örneğin açılışta 6-4 atıldığında 2 kapısını almak genellikle bir hatadır, çünkü değerli bir ev kapısı alırsınız, ama ne pahasına? Yaptığınız tüm şey daha ilerisi için dert biriktirmektir, kötü bir zar attığınızda seçenekleriniz sınırlanmış olur ve rakibinizin tavla çubuğundan oyuna girmesini kolaylaştırırsınız.

Bir diğer hata, fazla “emniyetli” oynamaktır, stratejik kapılar için savaşmalısınız ve hesaplı riskler almalısınız, herkes bunu bilir, bir yerlerde açık pul bırakmadan bir oyunu oynamak imkansızdır ve ileride potansiyel olarak büyük bir ödül için erkenden küçük riskler almak daha iyidir, böylece işleri fazla geçe bırakmamış ve şansınıza çok güvenmemiş olursunuz! Tutulması gereken önemli bir kapı, altı kapısıdır (rakibin 6 atarak kaçmasını önler), fakat hiç kuşkusuz tüm kapılar içinde en değerlisi hem kendi evinizdeki hem de rakip evdeki 5 kapısıdır. Bu kapıları alırsanız, oyunu genelde kontrol edebilirsiniz ve rakibinizin rahat hareket etmesini zorlaştırırsınız, vurulduğunuz taktirde oyuna tekrar girebileceğiniz güvenli bir limanınız vardır, dolayısıyla mümkünse bu kapıları her zaman almaya çalışmalısınız ve rakibinizin bunları almasını engellemelisiniz. Böylece her zaman “hapsolma” ve arka arkaya vurulma tehlikesinden korkmayı ortadan kaldırmış olursunuz.

Oyuncuların çok sık yaptıklarını gördüğüm diğer bir hata da, rakipleri kendi ev tahtalarında 3 veya daha fazla kapısı varken bir güvenli kapıdan fazla erken “kaçmaktır”, bu da çoğunlukla her iki pulun kaybedilmesiyle sonuçlanır, rakibinizin siz oyuna yeniden giremezken kötü bir durumdan kaçmasını acı acı seyredersiniz. Bu durumda, kapıyı olabildiğince uzun süre tutmak önemlidir ve açık vermek pahasına şansı başka bir zaman kullanmak en iyisidir. Eğer oyunda çok gerideyseniz, başka bir pul kaybetmek konusunda gereksiz yere endişelenmeyin, çünkü iyi zamanlanmış bir vuruş her şeyi tersine çevirebilir.

tavla çift vurdu

Bahsetmek istediğim son şey, bir rakibin iki pulunu daima aynı anda vurmanızdır, böylece sizi geri vurma garantisi yoktur ve gele atarsa, güçlü bir konum kazanmak için büyük bir avantajınız olur ve oyunun tamamında değilse bile gelecek birçok atış boyunca o pulları geride tutmuş olursunuz.

Özetlemek gerekirse, oyunun nasıl geçeceğini önceden düşünmeye çalışın, saldırgan olun, önceden planlayın, oyunun sonundaki zorlu durumlardan daha ortaya çıkmadan endişelenmeyin, fakat en önemlisi şanslı olun!!! Hepimizin şansa ihtiyacı var, öyleyse payınızı alırsanız ve sağlam bir oyun oynarsanız, kaybettiğinizden çok daha fazla oyun kazanırsınız.

Tavla
Oynamak için tıklayın

Daha fazla tavla makaleleri:

Tavla
Oynamak için tıklayın